Osobní stránky výtvarnice a spisovatelky

Okry

 

Molybdenová oranž

Pigment ze směsi chromanu olovnatého, síranu olovnatého a molybdenanu olovnatého. Má vysoký index lomu a také měkkou texturu. Vyznačuje se především velkou stálostí a to ve všech pojidlech. Není světlostálá - po čase nepatrně tmavne.

 

Realgar

Jedná se o přírodní sirník arseničný, který má nízký index lomu, velmi špatně kryje a chemicky je reaktivní. Pozor - je jedovatý!

 

Rezedová žluť (arzika)

Je to přírodní žluté barvivo, které se získává extrahováním ze sušené rezedy (Reseda luteola). Jedná se o velmi intenzivní žluť, která vynikne především v lazuře. Není světlostálá, ale dobře se snáší se všemi pojidly.

 

Satinobr

Jedná se o název druhu takzvaných zlatých okrů (zemitých hlinek), které mají rezavý až olivový odstín.

 

Zinková žluť

Chemická sloučenina, připravující se uměle mísením horkých roztoků chromanu draselného a síranu zinečnatého. Jelikož i tato sloučenina se připravuje srážením, vyznačuje se velmi jemnou strukturou a měkkou texturou. Odstín je citronově žlutý, vyznačující se střední kryvostí a vydatností. Není světlostálá, postupně totiž šedne až do zeleného nádechu. Je to způsobeno tvorbou oxidu chromitého. Jeho použití uplatníme v olejovém a akvarelovém pojidle.

 

Versálová žluť (žluť Hansa)

Jedná se o velmi stálé organické barvivo. Je světlostálé a dá se mísit se všemi pojidly. Výborně kryje a díky tomu se velmi dobře uplatňuje hlavně v lazurách. Jako pigment je vhodná pro všechny techniky.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode